İlk dişhekimi ziyareti için en ideal zaman bebeğin ilk dişleri çıktıktan sonraki altı aydır. Çocuğunuzun dişleri ile ilgili problemler çok erken yaşlarda başlayabilir. Bu dönemde bebeğin beslenmesi, diş bakımı ve emme alışkanlığı hakkında bilgi edinerek ortaya çıkacak problemleri başlamadan önlemek mümkündür.Çocuğunuzun henüz çürük ve ağrısı olmadan dişhekimiyle tanışması, rutin olarak ‘’sohbet ve kontrol’’ ziyaretlerinde bulunması dişhekimi korkusunun önüne geçebilir.

Çocuğumu ve kendimi ilk muayene için nasıl hazırlayabilirim?
Çocuğunuzu dişhekimine götürmeden önce yapılacak işlem hakkında bilgi edinmek en doğru yöntem olacaktır. Genelde dişlerde çok büyük oyuklar oluşmadan ve şiddetli ağrılar başlamadan dişhekimine başvurmak tedavinin hem çocuk hem de hekim açısından daha kolay olmasını sağlar. Ancak, "Doktor iğne yapmayacak " diye ön yargı ile getirilen çocuğa hekim, anestezi yapmak zorunda kalırsa çocuğun hem size hem de hekime güveni kalmaz. Bu nedenle çocuğu tedavi konusunda doğru bilgilendirmek, korkusunu yenmek ve güvenini kazanmak açısından önemli olacaktır.

Çocuklarda dişhekimine karşı korku neden olur? Alınması gereken önlemler nelerdir?
Çocuğunuza diş tedavisinin hiçbir korkulacak yanı olmadığını anlatırsanız, kolaylıkla dişhekimine götürebilirsiniz. Ancak genelde ebeveynler "Uslu olmazsan seni dişçiye götürürüm, o da bir güzel dişini çeker!" sözleriyle dişhekimi kavramını bir korku unsuruna dönüştürür. Bu nedenle:
1. Çocuğun dişhekimine götürülmesi bir ceza anlamı taşımamalıdır. Tam aksine çocuğa dişhekimine severek gideceği bir ortam yaratılmalıdır.
2. Dikkat edilmesi gereken başka bir konu da, dişhekimine gitme ile çocuğun maruz kalacağı ağrı olayı arasında bir çağrışım uyandırmamaktır. Ancak, çocuğa "Dişin hiç ağrımayacak" diyerek onu yanıltmak; ilerideki tedavileri güçleştirir.
3. Dişhekimi ile çocuğun iyi bir diyalog kurması, çocuğun korkusunu yenmesine yardımcı bir faktördür. Bunun için dişhekiminin sorduğu sorulara çocuğun kendisinin yanıt vermesine izin verilmelidir.

Referans: http://www.tdb.org.tr/userfiles/files/PDF_CocuklardaAgizDisSagligi/3_CocugunDishekiminiIlkZiyareti.pdf

1. Çocuğunuza gece son beslenmesinde şekerli gıdalar vermeyin.

2. Biberonla süt içirdikten sonra ağız temizliği için su içirin. Bir parça peynir verin. Emziği kesinlikle şekere, bala, pekmeze batırmayın.

3. Beslenme sırasında bebeğinizin kaşığını ağzınıza almayın, lokmaları ağzınızdan çıkarıp bebeğe vermeyin.

4. Çocuğunuza şekerli yiyecek ve içecekleri iki öğün arasında vermeyin.

5. Her beslenmeden sonra su vererek ağız içinin temizlenmesi sağlayın.

6. Bebeklere bir yaşından sonra biberon bıraktırılmalı, bardak ve kaşık kullanarak beslenmeye alıştırılmalıdır.

7. Çocuğun doğumundan itibaren her beslenmeden sonra ağız içi ıslak gazlı bezle temizlenmeli, bu işlem süt dişleri sürdükten sonrada devam etmelidir.

8. İki yaşından itibaren sizin kontrolünüzde günde iki defa dişlerini düzenli fırçalatın. Çocuğunuzun yaşına uygun diş fırçası ve macunu seçin.

9. Diş macununun miktarı bezelye büyüklüğünde olmalıdır.

10. Çocuğunuzun diş macununu yutmamasına dikkat edin.

11. Koruyucu flor uygulaması için dişhekiminize başvurun.

12. Süt dişlerinde çürük varsa mutlaka tedavisini yaptırın.

13. 6 yaşında süt dişlerinin en arkasından süren, ömür boyu ağzımızda kalması gereken 6 yaş dişlerine fissür örtücü uygulatın çürük var ise mutlaka tedavi ettirin.

14. Çocuğunuzu altı ayda bir dişhekimi kontrolüne götürün.

Referans: http://www.tdb.org.tr/tdb/v2/yayinlar/TADS_Brosur/cocuk.pdf